Od ponad ćwierć wieku jako polscy psychoterapeuci, a wraz z nami nasi Pacjenci, czekamy na ustawowe uregulowanie naszego zawodu. Niestety, dzisiaj wciąż każda osoba bez jakiegokolwiek przygotowania może sobie napisać na drzwiach “psychoterapeuta” i zacząć tworzyć problemy dla osób, które nie mają gdzie i jak sprawdzić prawa do wykonywania tego ważnego i odpowiedzialnego zawodu.
Grupa robocza reprezentująca ponad 67%* polskiego środowiska psychoterapeutycznego (obecnie 38 towarzystw, 5 uznanych grup podejść terapeutycznych) opracowała projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty i samorządzie zawodowym, zgodnej ze standardami legislacyjnymi obowiązującymi w Polsce. Projekt grupy roboczej wsparło również środowisko terapeutów uzależnień, co daje łącznie poparcie ponad 73% ogółu terapeutów z obu grup, w których dla bezpieczeństwa pacjentów, powołanie samorządów zawodowych jest niezbędne.
Polscy pacjenci mają prawo do bezpieczeństwa i ochrony swoich praw podczas korzystania z usług psychoterapeuty. Potrzebujemy zapewnić dostęp do psychoterapii w sposób bezpieczny i pod nadzorem samorządu zawodowego, który będzie trzymał pieczę nad procesem szkolenia i egzaminowania psychoterapeutów. Musimy zablokować możliwość udawania, że ktoś może nieść pomoc nie mając do tego przygotowania i potwierdzonych egzaminem uprawnień. Nie wolno pozwalać, by zdesperowane osoby poszukujące pomocy psychoterapeutycznej korzystały z usług pseudospecjalistów.
Kryzys zdrowia psychicznego
w Polsce w liczbach
1 psychoterapeuta przypada na 25 000 osób.
Evidence-Based Techniques1 rok – to czas oczekiwania dla nastolatka w kryzysie do gabinetu prywatnego, a w publicznej służbie zdrowia czasem to kilka lat.
Dwukrotny wzrost odnotowanych prób samobójczych wśród kobiet w latach 2017 – 2023.
80% osób odbierających sobie życie to mężczyźni.
2100 – to liczba prób samobójczych wśród młodzieży w 2023 r. Na przykładowe 40 łóżek dostępnych na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży, oddział przyjmuje kolejne 30 osób leżących na materacach; potem zamyka przyjęcia. Dzieci w kryzysie samobójczym zostają bez pomocy – mówi raport regulacyjny kancelarii RZM.
Mała nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego ze stycznia 2024 wprowadziła definicję psychoterapii dla podmiotów leczniczych, pozostawiając liczne luki. Od wejścia w życie ww. nowelizacji, powstają kursy technicznie zgodne z prawem, wręcz reklamujące się tą zgodnością, lecz o znacznie zaniżonych standardach – np. kursy wyłącznie online. Rynek prywatny wciąż nie jest regulowany żadnymi przepisami.
Bez ustawowej regulacji zawodu psychoterapeuty już za rok pacjenci zderzą się z masową ofertą “pseudopsychoterapeutów online” nierzadko zagrażających zdrowiu i życiu pacjentów.
Dlatego, nasze środowisko przygotowało gotowy do wdrożenia projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty.
Główne założenia:
ZAUFANIE
ODRĘBNY ZAWÓD – PRAWA NABYTE
SAMORZĄD ZAWODOWY
BEZPIECZEŃSTWO PACJENTÓW
EKSPERCI
Projekt Grupy roboczej ds. ustawy o zawodzie psychoterapeuty jest jedynym samorządowym projektem opartym na art. 17.1 Konstytucji, regulującym proces akredytacji szkoleń i chroniącym przed zagrażającymi pacjentom psychoterapeutami po nierzetelnych szkoleniach, który uzyskał szerokie poparcie środowiska. Zapewnia zwiększenie dostępu do psychoterapii poprzez ciągłość szkolenia i certyfikacji w oparciu o model wypracowany przez zespół ekspertów z 30 letnim doświadczeniem w szkoleniu i egzaminowaniu.