Psychoterapuci podejmowali na przestrzeni lat rożnorodne próby stworzenia projektu regulacji zawodu psychoterapeuty. Początkowo stowarzyszenia organizowały się w tym celu wokół Polskiej Rady Psychoterapii. W 2008 roku podjęto rozmowy z Ministerstwem zdrowia, a wynikiem pracy było stworzenie standardów szkolenia w psychoterapii, które przyjął NFZ i które obowiązują do dnia dzisiejszego. Tak pojawiły się formalne standardy, które w rozporządzeniach koszykowych dookreśliły psychoterapię, jako odrębny zawód, wymagający osobnego szkolenia.
Przez wiele lat dobrowolny, oddolny ruch pozwolił stworzyć struktury – stowarzyszenie psychoterapeutów, standardy zawodowe i etyczne. Wraz z rozwojem zawodu, ale i gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniem stało się jasne, że ochrona osób korzystających z psychoterapii oraz samych psychoterapeutów wymaga całościowej regulacji prawnej. Wiele kluczowych stowarzyszeń działało niezależnie i pojawiła się potrzeba stworzenia nowej przestrzeni do wspólnej pracy. Dodatkowo utworzenie w 2019 r. specjalizacji w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, plany na kolejną w dziedzinie psychoterapii dorosłych, jak również działania polegające na wprowadzaniu szczątkowych regulacji prawnych skonsolidowały środowisko psychoterapeutów wokół protestu przeciwko częściowym regulacjom. W trakcie IX kadencji sejmu 2019 – 2023 utworzono Zespół Parlamentarny ds. ustawy o zawodzie psychoterapeuty, którego przewodniczącą jest Pani Marta Golbik. Wraz z utworzeniem Zespołu powstała Grupa robocza ds. ustawy o zawodzie psychoterapeuty, zrzeszająca reprezentantów wszystkich 5 grup podejść psychoterapeutycznych: Sekcja Naukowa Psychoterapii oraz Sekcja Naukowa Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Sekcja Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, towarzystwa psychodynamiczne i psychoanalityczne, poznawczo i/lub behawioralne, integracyjne, systemowe i humanistyczno – doświadczeniowe. Pierwsze spotkanie grupy roboczej odbyło się 17 listopada 2022 roku. Początkowo Grupa składała się z 27 stowarzyszeń. Stopniowo dołączały kolejne, aż do 47 podmiotów.
Początkowo Grupa składała się z 27 stowarzyszeń. Stopniowo dołączały kolejne, aż do 47 podmiotów.
Przebieg prac nad treścią projektu ustawy
Pierwsze artykuły projektu
Cotygodniowe spotkania grupy, prace nad kształtem ustawy
Przedstawienie projektu Zespołowi Parlamentarnemu
Projekt został przekazany do dalszych prac Parlamentarzystom
Dalsze prace toczyły się nad projektem samorządowym. Tu również zarysowały się dwie koncepcje – samorząd z wiodącą rolą środowiska – projekt grupy roboczej i samorząd z wiodącą rolą ministerstwa – koncepcja proponowana przez zarząd PRP. Grupa ustaliła większością głosów, że koncepcją wiodącą dla grupy jest ta oparta na akredytacji udzielanej przez organy samorządu, czyli model o największej dostępnej samorządności. Model oparty na akredytacji przez ministra został przegłosowany. Obecnie projekt grupy roboczej popierany jest przez 38 podmiotów – stowarzyszeń psychoterapeutów oraz dodatkowo przez środowisko terapeutów uzależnień. Finalnie zarząd PRP zdecydował się przedstawić projekt mniejszościowy, popierany przez zarząd PRP i 8 stowarzyszeń, wchodzących w skład Rady.
Pierwsze artykuły projektu grupy roboczej zostały zapisane 15 kwietnia 2023. W lipcu gotowa była wersja wstępna, scalona ze zgodnymi z koncepcją grupy propozycjami PRP. Od tego momentu reprezentanci grupy i zarządy stowarzyszeń członkowskich aktywnie czytały i komentowały projekt. Od sierpnia 2023 do lutego 2024 trwały intensywne dyskusje nad jego kształtem, a w szczególności nad rozdziałem 4 dotyczącym szkolenia w psychoterapii. Spotkania grupy miały miejsce co poniedziałek, a poza spotkaniami praca odbywała się w mniejszych zespołach, jak również była konsultowana z zarządami stowarzyszeń. Pracę koordynował dr n. med. Łukasz Muldner – Nieckowski i Anna Grzelka, która była jednocześnie pomysłodawczynią przyjętego modelu i redaktorką ustawy. W redagowaniu projektu brała udział Monika Jaklewicz specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor aplikant, członek Zarządu SNP PTP, która wzbogaciła pracę swoim doświadczeniem zdobytym przy tworzeniu ustawy o zawodzie psychologa. Grupa współpracowała z mecenasem Michałem Czarnuchem z kancelarii RZM (początkowo DZP) oraz jego zespołem Life Sciences. Wsparcie wybitnych prawników pozwoliło na bieżące weryfikowanie zgodności z prawem i poprawności legislacyjnej. Połączenie pracy doświadczonych ekspertów w zakresie szkolenia i egzaminowania w psychoterapii oraz bieżące wsparcie kancelarii prawnej pozwoliło na przygotowanie projektu przemyślanego, głęboko osadzonego w praktyce i potrzebach środowiska z uwzględnieniem modelu szkolenia wypracowanego na przestrzeni kilkudziesięciu lat rozwoju psychoterapii w Polsce. Wysokie kryteria zawodowe i etyczne stawiane zawodom zaufania publicznego, w tym piecza nad jakością szkoleń, stworzenie rejestru i system odpowiedzialności zawodowej zabezpieczają w najwyższy dostępny sposób osoby korzystające z psychoterapii i samych psychoterapeutów.