Środowisko psychoterapeutyczne dążyło do ustawy o zawodzie psychoterapeuty od 30 lat.
Projekt Ustawy o Zawodzie Psychoterapeuty i Samorządzie Zawodowym jest wynikiem współpracy i działań przedstawicieli wszystkich 5 grup uznanych podejść psychoterapeutycznych.
2019 – 2023
Prace trwały niemal 2 lata, a ich korzenie sięgały IX kadencji Sejmu. W tej kadencji powstał Zespół Parlamentarny ds. ustawy o zawodzie psychoterapeuty, którego przewodniczącą jest Pani Marta Golbik. Z reprezentantów środowiska zaproszonych do prac w zespole wyłoniła się Grupa Robocza ds. ustawy o zawodzie psychoterapeuty.
17 listopada 2022
roku odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej. Początkowo Grupa składała się z 27 stowarzyszeń. Obecnie liczba zaangażowanych stowarzyszeń wynosi 39.
11 lutego 2025 r.
na ręce Marszałka Sejmu Pana Szymona Hołowni 126 posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi Polska 2050 i Trzeciej Drogi PSL złożyło projekt Ustawy o Zawodzie Psychoterapeuty i Samorządzie Zawodowym.
27 marca 2025 r.
stanowisko popierające projekt poselski Ustawy o Zawodzie Psychoterapeuty i Samorządzie Zawodowym wydał Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Projekt wsparło 93 naukowców, w tym 20 profesorów zajmujących się naukowo psychoterapią (m.in. prof. de Barbaro, prof. Cierpiałkowska z UAM, prof. Samochowiec z Uniwersytetu w Szczecinie,prof. EAH Zajenkowska). Projekt poparło także ponad 220 obecnych na konferencji superwizorów w Gdańsku superwizorów obu Towarzystw: Psychologicznego i Psychiatrycznego, do których dołączają superwizorzy pozostałych stowarzyszeń, a liczba sygnatariuszy wynosi obecnie 349 superwizorów.
8 kwietnia 2025r.
zakończyły się konsultacje społeczne projektu. 72% respondentów, którzy wzięli udział w sejmowych konsultacjach społecznych poselskiego projektu ustawy o zawodzie psychoterapeuty poparło wprowadzenie ustawy regulującej zawód psychoterapeuty. 61% zgadza się z rozwiązaniami zawartymi w projekcie przygotowanym przez Grupę Roboczą, będącym podstawą projektu poselskiego. 58% uczestników nie widzi innej niż ustawowa droga uregulowania kwestii poruszonych w projekcie. W ramach konsultacji przesłano 7574 opinii i uwag. Ponad 98% uczestników konsultacji reprezentowało siebie.
24 kwietnia 2025
Sejmowa Komisja Ustawodawcza, bez głosów sprzeciwu, dot. projektu Ustawy o Zawodzie Psychoterapeuty i Samorządzie Zawodowym przyjęła ustawę jako konstytucyjną i zgodną z prawem europejskim.opinii i uwag. Ponad 98% uczestników konsultacji reprezentowało siebie.
10 czerwca 2025
nadanie numeru druku sejmowego - 1345 i skierowanie projektu do I czytania.
9 lipca 2025
pierwsze czytanie ustawy w Sejmie RP
2025
Dalsze prace w komisji sejmowej.